OFICJALNI PARTNERZY
Giant


Mavic
PATRONI MEDIALNI
OFICJALNY POMIAR CZASU
OFICJALNA WODA
ORGANIZATORZY

Aktualności

Miasto otwarte dla miłośników rowerów
i kolarzy startujących w Tour de Pologne

wtorek, 19 sierpnia 2008 - 19:05

Rozmowa z prezydentem Jeleniej Góry Markiem Obrębalskim

– Ile lat pełni pan funkcję prezydenta Jeleniej Góry?

– Jest to moja pierwsza kadencja. Swą funkcję sprawuję już ponad półtora roku. Jest to dla mnie bardzo pracowity okres. Wcześniej pracowałem w jeleniogórskim wydziale Akademii Ekonomicznej, byłem prodziekanem tego wydziału - do spraw studiów dziennych. Ale zawsze interesowałem się sprawami miasta, gdyż jestem rodowitym jeleniogórzaninem, a moją specjalnością naukową są kwestie zarządzania miastem.

– Czy sobotnio-niedzielne zawody kolarzy górskich w Jeleniej Górze, to pierwsza pana przygoda z rowerami na taką skalę i z Czesławem Langiem?

– Z Czesławem Langiem współpracuję od początku mej pracy samorządowej, jako że ten były świetny szosowiec a obecnie uznany organizator imprez kolarskich zawsze chętnie wraca do Jeleniej Góry. Nasze miasto wiele razy było miastem etapowym Tour de Pologne. W sobotę 16 sierpnia rozmawiałem z nim o tym, by przyszłoroczna edycja Tour de Pologne kończyła się właśnie w Jeleniej Górze. Nasza propozycja została życzliwie przyjęta przez Czesława Langa.

– Jak pan ocenia dwudniowe zmagania kolarzy górskich z Polski i innych krajów, jak również efektowną paradę rowerów z udziałem ponad tysiąca osób?

– Światowe Dni Roweru to kilkudniowa impreza, bardzo bogata programowa. Wielka szkoda, że w sobotę pogoda uniemożliwiła przeprowadzenie wszystkich konkurencji, między innymi podjazdu na rowerach pod Górę Szybowcową (900-metrowy up hill dla uczczenia 900-lecia Jeleniej Góry). Nasze miasto obchodzi w tym roku ten piękny jubileusz. W niedzielę pogoda się poprawiła, wyszło słońce i byliśmy świadkami wspaniałej rywalizacji kolarzy górskich w maratonie na trzech dystansach. To także efektowna parada rowerów z udziałem ponad tysiąca uczestników. To zaświadcza o tym, że jazda na rowerze, także ta rekreacyjna, cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych jak i młodzieży.

– Czy władze miasta dbają o rozwój sportu i jego infrastruktury?

– Jelenia Góra jest pięknie położonym miastem, atrakcyjnym dla tych wszystkich, którzy kochają jazdę na rowerze. Ukształtowanie terenu wprost do tego zachęca, podobnie jak do szybownictwa. Jako prezydent na początku swej kadencji, w końcu 2006 roku, powołałem Jeleniogórską Radę Sportu. To gremium ma charakter opiniodawczy i doradczy. Stanowią go przedstawiciele klubów i stowarzyszeń sportowych miasta, reprezentujących wiele dyscyplin sportowych, którzy wspólnie z władzami Jeleniej Góry radzą nad strategią rozwoju sportu.

– Czy władze miasta dbają o potrzeby rowerzystów?

– Miasto jest położone w bardzo pięknej scenerii gór i jest jednym z punktów euroregionalnego szlaku rowerowego. Mamy kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych, a po zrealizowaniu nowych pomysłów - przybędzie kolejnych około dziesięciu kilometrów. Jelenia Góra jest miastem bardzo rozległym przestrzennie. Z jednego końca na drugi jest prawie trzydzieści kilometrów, powierzchnia miasta ma ponad 100 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje je 86 tysięcy ludzi. Ale przecież gościmy zawsze wielu turystów i kuracjuszy, bo integralną częścią Jeleniej Góry jest uzdrowisko Cieplice.

–Czy w przyszłym roku odbędą się znów zawody kolarzy górskich i maraton MTB?

– W 2009 roku odbędą sie znów Światowe Dni Roweru, czyli impreza, w której mogą uczestniczyć zarówno zawodowcy jak i amatorzy. Myślę, że uczestników rozmaitych wydarzeń i zmagań na rowerach będzie jeszcze więcej niż w tym roku. Jelenia Góra jest miastem pięknym i to o każdej porze roku. Jest otwarta i bardzo gościnna dla ludzi z innych części kraju, także dla cudzoziemców. Każdy miłośnik ruchu znajdzie tu coś dla siebie - jakąś atrakcję sportową, turystyczną i rekreacyjną.

Rozmawiał Piotr Kurek
'Polska - Głos Wielkopolski'

Marek Obrębalski urodził się w Jeleniej Górze, cały czas tu mieszkał i mieszka, pracuje. Ukończył w rodzinnym mieście wszystkie szkoły - podstawową, średnią, także wyższe studia. 25 grudnia skończy 51 lat. W młodości uprawiał koszykówkę, ale interesują go także inne dyscypliny sportowe - w tym także kolarstwo. Żona Elżbieta jest pracownikiem Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Starsza córka Paulina ma 26 lat, mieszka i pracuje w Poznaniu - jest entuzjastką jazdy rowerowej. Młodsza córka, 22 lata, jest studentką Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (kierunek - stosunki międzynarodowe) i także interesuje się sportem (rower, pływanie).

Fot. PIOTR KUREK: Prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski (z lewej) i Czesław Lang podczas sobotnich (16 sierpnia) zawodów BHP Grand Prix na Górze Szybowcowej.

« powrót

Created by adMoto.pl