OFICJALNI PARTNERZY
Giant


Mavic
PATRONI MEDIALNI
OFICJALNY POMIAR CZASU
OFICJALNA WODA
ORGANIZATORZY

Aktualności

Kto wygrał, a kto może?

środa, 4 czerwca 2008 - 21:00

Fabian Florek z portalu s24.pl sprządził bardzo ciekawą ocenę szans na zwycięstwo w klasyfikacji łącznej Bank BPH MTB 2008. Tegoroczna rywalizacja w cyklu Bank BPH GP MTB powoli zbliża się do końca. Co prawda do ostatecznych rozstrzygnięć będziemy musieli poczekać aż do połowy sierpnia, kiedy to zostaną rozegrane ostatnie zawody w Jeleniej Górze, ale już teraz po trzech spośród zaplanowanych czterech edycji, możemy przypuszczać kto wygra w poszczególnych kategoriach.

Tak naprawdę już po wyścigu w Nałęczowie poznaliśmy pierwszych zwycięzców tegorocznego cyklu Bank BPH GP MTB. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły w najmłodszych kategoriach wiekowych, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.

Zwycięstwo zapewnił sobie 14-letni zawodnik kategorii młodzik startujący w barwach KS Skomielna Biała - Benjamin Demkowski, który na swoim koncie zgromadził dotychczas komplet 75 punktów. Oznacza to tyle, ile wygrana we wszystkich edycjach w roku 2008, w Szczawnie Zdróju, Bielawie i Nałęczowie. Drugi w klasyfikacji Arkadiusz Ponicki (ULKS Sprint Valvex Jordanów) traci do Demkowskiego 26 punktów, co w obliczu pozostałej Jeleniej Góry jest przewagą zapewniającą, już w tym momencie, triumf Demkowskiego. Przy zwycięstwie Ponickiego i tak nie odbierze mu to zwycięstwa w całym cyklu Grand Prix. Przypomnijmy bowiem, że zwycięstwo premiowane jest 25 punktami.

Podobnie sytuacja wygląda wśród kobiet. Tutaj końcowy sukces może już świętować Elżbieta Figura z GK Wheeler Sosnowiec. 75 punktów na koncie 13-letniej zawodniczki i 34 'oczka' przewagi nad drugą Aleksandrą Wawrzyniak (LKS Trasa Zielona Góra) to wystarczający dorobek, aby już teraz cieszyć się z miana najlepszej młodziczki w Polsce. 3 pozycji w klasyfikacji łącznej bronić będzie Sabina Zamroźniak (UKS Podwilk).

Liderzy pozostałych kategorii nie mają już tak komfortowych warunków w klasyfikacji jak górscy kolarze najmłodszych kategorii. Wszystko rozstrzygnie się więc w Jeleniej Górze. Rozpatrując jednak szansę na zwycięstwo generalne pozostałych kategorii wiekowych, najbliżej sukcesu jest zawodnik ścigający się w juniorach młodszych, Tomasz Paprstka (Scott Scania Team Kolin). Na koncie tego 16-latka uzbierało się 75 punktów, a osiągnięta 24-punktowa różnica nad drugim Danielem Vesely, zresztą kolegą klubowym, pozwala myśleć zawodnikom czeskiego teamu na zdobycie nawet dwóch czołowych miejsc, oczywiście z pierwszą pozycją dla Paprstki. Patrząc na dotychczasową jazdę zawodnika tej drużyny nie wydaje się aby mógł on przegrać rywalizację o końcowe zwycięstwo. Można być więc pewnym, że to Paprstka sięgnie po ostateczny triumf. Jedyna walka jaka zapowiada się w tej kategorii w Jeleniej Górze to rywalizacja o najniższy stopień podium. Największe szanse ma ku temu aktualnie trzeci w klasyfikacji (29 punktów), zawodnik Warszawskiego Klubu Kolarskiego, Karol Michalski.

Wydaje się także, że rywalizacja wśród juniorek młodszych została już rozstrzygnięta. W tabeli lideruje czeska zawodniczka Team Scott Kolin, Karolina Kolasova (75 punktów). Druga Monika Żur (KS Luboń Skomielna Biała) uzbierała na swoim koncie 54 'oczka', trzecia Marta Turoboś poszczycić się może dorobkiem 40 punktów. Wielce możliwym pozostaje więc taka też kolejność na zakończenie całego cyklu, choć do walki o podium może włączyć się aktualnie czwarta (38 pkt.) - Magdalena Witkowska (KCP Górskie Orły).

Jeśli by oceniać szansę na ostateczne zwycięstwo zawodników poszczególnych kategorii, dość jasno przedstawia się sytuacja wśród młodzieżowców. Jest wielce prawdopodobnym, że to właśnie Maciej Dombrowski (61 punktów) odbierze w sierpniu ostatni, biały trykot lidera klasyfikacji łącznej a tym samym przypieczętuje swoje ostateczne zwycięstwo w kategorii młodzieżowców. Tylko drugi w klasyfikacji Adrian Rzeszutko z RMF FM Mountain Dew jest w zasięgu teoretycznych szans na odebranie największych zaszczytów 19-letniemu Dombrowskiemu. Nie wydaje się jednak zbyt realnym, aby różnica 23 punktów została zniwelowana w pozostałym, ostatnim wyścigu cyklu Bank BPH GP MTB.

Wśród juniorów różnica pomiędzy pierwszym Markiem Konwą (Trasa Vitesse Bikeworld Bergam) a drugim Pawłem Pięciakiem (Trasa Zielona Góra) wynosi zaledwie 6 punktów. Zważywszy jednak na pozycję Konwy w dotychczasowych startach (2 starty, 2 zwycięstwa) a także jego znaczącą dominację wśród tej kategorii wiekowej należy przypuszczać, ze to właśnie zawodnik Bikeworldu sięgnie po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Po sobotnim triumfie w Nałęczowie realnych szans nabrała wygrana cyklu przez Sylwię Kapustę, tym bardziej, że prawdopodobnym jest absencja aktualnej liderki Anny Szafraniec, która w tym czasie najprawdopodobniej walczyć będzie na IO w Chinach. Możemy więc być świadkami emocjonującej rywalizacji pomiędzy zawodniczką Pol-Aqua a pozostałymi rywalkami, w tym trzecią Teresą Jansovą (Ceska Sporitelna MTB), czwartą Magdaleną Pyrgies (MKS Start Peugeot) i piątą Magdaleną Sadłecką (Halls). Ta ostatnia traci do Kapusty tylko 9 punktów.

Ciekawa rywalizacja zapowiada się wśród juniorek. O zwycięstwo w cyklu powalczą Paula Gorycka (Sprint Valvex Jordanów) i Weronika Rybarczyk (Jaroma UKS Trójka Jarocin). Pierwsza z nich ma na swoim koncie 63 punkty, druga niewiele mniej bo 54. Ewentualne zwycięstwo Rybarczyk i dopisanie kolejnych 25 punktów do aktualnego dorobku, pozwoliłoby na wygraną zawodniczki Jaromy Jarocin tylko w wypadku co najwyżej 3. miejsca Goryckiej. Ostra walka zapowiada się także o najniższe miejsce na podium. Szansę na taką lokatę mają 4 zawodniczki, które w klasyfikacji dzieli różnica 7-miu punktów. Aktualnie trzecia Agnieszka Rek (LUKS Sławno) zdobyła jak do tej pory 37 oczek.

Choć różnica pomiędzy liderem Piotrem Brzózką a drugim Jewgienijem Pieczeninem wynosi zaledwie 7 punktów, nie wydaje się aby zawodnik Format - Udmurtiya mógł zagrozić prezentującemu wyśmienite przygotowanie Brzózce. Dotychczasowa jazda młodszego z braci wskazuje, że to właśnie on staje się głównym pretendentem do końcowego zwycięstwa. Szansę wysokiej pozycji stracił Marcin Karczyński, który w rywalizacji w Nałęczowie zdobył 11 pkt. przez co traci do Piotra już 16 punktów. Teoretycznie koszulkę lidera znakowaną logiem głównego sponsora cyklu Banku BPH może zdobyć jeszcze, oprócz młodego Brzózki czterech zawodników. Nie wydaje się jednak ażeby liderowanie i zwycięstwo w cyklu przeszło ostatecznie na ręce innego z zawodników.

Nie pozostaje nic innego jak czekać do 16 sierpnia, do daty decydującej rywalizacji w tegorocznym cyklu Grand Prix MTB. Poznamy wtedy ostatecznych zwycięzców we wszystkich kategoriach tegorocznej odsłony cyklu rywalizacji Bank BPH GP MTB.

Fabian Florek (s24.pl)

« powrót

Created by adMoto.pl