OFICJALNI PARTNERZY
Giant


Mavic
PATRONI MEDIALNI
OFICJALNY POMIAR CZASU
OFICJALNA WODA
ORGANIZATORZY

Aktualności

Maciej Dombrowski najlepszym Orlikiem na bielawskiej Łysej Górze

niedziela, 18 maja 2008 - 07:26

Najbardziej chyba zadowolonym zawodnikiem sobotnich zawodów kolarskich Bank BPH Grand Prix MTB w Bielawie był Maciej Dombrowski z Przemyśla. Wygrał on wyścig w kategorii młodzieżowiec. Uczynił to po raz pierwszy i bardzo się cieszył. Jego spontaniczną radość obserwowała mama, koledzy z klubu MTB SILESIA Rybnik i dziennikarze.

Młodzieżowcy mieli do pokonania dystans 31,2 km - jedną rundę małą i aż jedenaście dużych. Jakby dokonać największego dziennikarskiego skrótu, sobotnie zawody Bank BPH Grand Prix MTB w Bielawie były bardzo trudnym objeżdżaniem Łysej Góry (365 metrów nad poziomem morza), wzniesienia, które góruje na trasie między Dzierżoniowem i Bielawą.

O 16.18 wystartowali młodzieżowcy w liczbie trzydziestu jeden. Od początku ton jeździe nadawali: Maciej Dombrowski, Ukraińcy Oleksandr Kochanow i Oleksij Biełych, Rafał Fijałkowski (LUKS Sławno) i Władimir Łoginow z Rosji. Łysa Góra okazała się za trudna dla ośmiu kolarzy kategorii młodzieżowiec, którzy nie ukończyli rywalizacji.

Maciej Dombrowski jechał po swój pierwszy wielki sukces, dokładnie, godzinę 52 minuty 47 sekund. Dwanaście sekund za nim linię mety przejechał Oleksandr Kochanow, trzecie miejsce wywalczył Oleksij Biełych, o sekundę później za swym rodakiem - obaj reprezentują team ISD Ukraina.

Maciej Dombrowski, urodził się 19 stycznia 1989, jest tegorocznym maturzystą. W sobotę 17 maja odniósł życiowy sukces, w poniedziałek 19 maja zdaje ostatni egzamin dojrzałości - tym razem ustny z języka angielskiego. – Trasa była bardzo ciężka, od startu pojechałem własnym tempem i udało mi się wygrać. Jestem z tego bardzo zadowolony. Jest to moje pierwsze zwycięstwo w kategorii orlików. Jeżdżę już ósmy sezon, piąty zaś z licencją zawodniczą. Bardzo dużo podpatruję kolegów klubowych, Kryspina Pyrgiesa i Bogdana Czarnotę, i od nich się uczę ekstremalnej jazdy na rowerze górskim.

Maciej Dombrowski wygrał kategorię orlików i później stanął na podium, razem z dwoma Ukraińcami oraz Czesławem Langiem i Józefem Wancerem - prezesem Zarządu Banku BPH. I otrzymał czek za swój sukces, za swe zwycięstwo - wartości 1500 złotych.

Wyścig elity wygrał 26-letni Czech Tomas Vokrohlik przed Piotrem Brzózką. Adrian Brzózka był czwarty. Zawodnicy elity jechali jedną rundę małą i trzynaście dużych.

– To był bardzo trudny wyścig - powiedział Czech Tomas Vokrohlik. Adrian Brzózka przyznał na mecie, że stawka rywali była bardzo mocna, wyścig okazał się męczący, korzystny dla zawodników siłowych. Piotr Brzózka, drugi na mecie, powiedział: – Wyścig był bardzo trudny, wymagał dużo siły. Nie można było praktycznie specjalnie odpocząć. Rywale narzucili mocne tempo i kiedy poczułem się ciut słabszy, Czech mi odjechał. Było to chyba na siódmym okrążeniu. Nie było szans go już później dogonić. Byłem drugi i jestem z tego miejsca zadowolony.

Nie było w sobotę na Łysej Górze Marka Galińskiego, Marcin Karczyński i Dariusz Batek startowali w Niemczech w mistrzostwach Europy w kolarstwie górskim.

Wyścig kobiet nieoczekiwanie wygrała Karolina Kozela (Karolla-Ghost) przed Anną Szafraniec (HALLS) i Sylwią Kapustą (POL-Aqua). Maja Włoszczowska, Magda Sadłecka i Aleksandra Dawidowicz reprezentowały Polskę w St. Wendel na mistrzostwach Europy w kolarstwie MTB.

– W tym tygodniu miałam problemy ze zdrowiem, w sobotę na trasie bolały mnie plecy i nogi - tak drugie miejsce w bielawskim wyścigu kobiet objaśniała piszącemu te słowa Anna Szafraniec.

Prawie 400 startujących, Łysa Góra pełna kolarzy górskich i licznie zgromadzonych kibiców. Burmistrz Bielawy Ryszard Dźwiniel nie ukrywał, że za rok w tym samym miejscu jako włodarz 30-tysięcznego miasta znów z serdecznością powita pasjonatów MTB. I tych z licencjami, i tych, którzy startowali w wyścigach mastersów, VIP-ów i dzieci.

Sobota 17 maja 2008 zapisuje się jako ładny dzień w historii Bielawy, jako dzień słabszej formy Anny Szafraniec i dzień wielkiej radości tegorocznego maturzysty Macieja Dombrowskiego z Przemyśla, reprezentanta klubu kolarstwa górskiego z Rybnika.

Był to także bardzo pracowity i zarazem ładny dzień dla Józefa Wancera, jednego z największych polskich bankowców, człowieka wielkiej klasy i kultury, który tworzył nastrój wielkiego święta MTB razem z Czesławem Langiem, stając do zdjęć, wręczając nagrody i odpowiadając na liczne pytania nie tylko dziennikarzy.

Piotr Kurek

Na zdjęciu: Anna Szafraniec i Józef Wancer - prezes Zarządu Banku BPH

« powrót

Created by adMoto.pl