OFICJALNI PARTNERZY
Giant


Mavic
PATRONI MEDIALNI
OFICJALNY POMIAR CZASU
OFICJALNA WODA
ORGANIZATORZY

Aktualności

Włoszczowska i Karczyński wygrali w Szczawnie Zdroju (2)

poniedziałek, 5 maja 2008 - 10:24

W niedzielę 4 maja w Szczawnie Zdroju odbyły się pierwsze w tym sezonie zawody Bank BPH Grand Prix MTB. Tym samym rozpoczęła się rywalizacja o miejsca w ekipie na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. W dwóch najważniejszych wyścigach, elity kobiet i mężczyzn, triumfowali Maja Włoszczowska i Marcin Karczyński (oboje HALLS). Ścigało się ponad 400 zawodników - w tym Rosjanie, Grek, Czesi, Niemiec, Słowacy, Węgier i Ukraińcy.

Trasa niedzielnego GP w dużej części przebiegała przez Park Zdrojowy i była wytyczona w terenie, na którym z jednego miejsca można kilkakrotnie widzieć kolarzy rywalizujących na trudnych technicznie odcinkach. Runda, licząca 5 km, była bardzo ciężka, interwałowa. Z dużą liczbą stromych podjazdów i zjazdów. Kolarze mieli lekki odpoczynek podczas jazdy na odcinku przebiegającym przez deptak, gdzie usytuowana była linia mety.

Na starcie stanęły czołowe polskie zawodniczki, gdyż trener Andrzej Piątek zrezygnował ze startu kadry narodowej w zawodach Pucharu Świata w Madrycie. Jako pierwsza - Maja Włoszczowska, jako następne Anna Szafraniec, Magda Sadłecka, Aleksandra Dawidowicz (wszystkie HALLS, podopieczne Andrzeja Piątka - także trenera kadry narodowej).

Wyścig pań był wewnętrzną sprawą tych czterech zawodniczek. Uśmiechnięta Maja Włoszczowska prowadziła od początku do końca wyścigu - stale zwiększając przewagę nad konkurentkami. Wygrała ona wyścig zdecydowanie, stanęła na podium i otrzymała od Władysława Kołomańskiego, dyrektora Departamentu Public Relations Banku BPH, czek wartości 4 tysięcy złotych.

Kibice byli zawiedzeni tym, że nie zobaczyli w niedzielę na starcie Marka Galińskiego, najwybitniejszego polskiego kolarza MTB, trzykrotnego olimpijczyka (Atlanta, Sydney, Ateny). Powód tej nieobecności wyjaśnił piszącemu te słowa dyrektor Czesław Lang: - Córka Marka przystąpiła w niedzielę do pierwszej komunii.

W gronie mężczyzn zabrakło kontuzjowanego Dariusza Batka (Halls). Kibice obejrzeli w akcji zawodników ponad 70 zawodników elity. Od początku na czoło wysforował się Marcin Karczyński (nr startowy 2 - HALLS), za nim jechali Czech Filip Eberl (35) i Grek Periklis Ilias (308) z włosko-ukraińskiego teamu MTB o nazwie ISD International - zwycięzca sobotniego maratonu na dystansie Medio. Od drugiej rundy do końca rywalizacji Marcin Karczyński podkręcał tempo i solidnie zapracował na końcowy sukces.

Wśród juniorów najlepszy był Marek Konwa (Vitesse Bergamont BikeWorld.pl Trasa Zielona Góra), reprezentant Polski w styczniowych mistrzostwach świata, które odbyły się we włoskim Treviso. Jego trener Kazimierz Prokopyszyn trochę obawiał się o końcowy sukces, gdyż jego podopieczny przez dwa tygodnie chorował, brał antybiotyki i był dopiero po dwóch treningach.

W wielkim stylu rywalizację juniorek wygrała juniorek Anna Kowalczyk (UKS Jelcz Laskowice). W końcu kwietnia startowała ona w Niemczech (Puchar Świata), gdzie zajęła 22. miejsce. W niedzielę pokonała dwie zawodniczki z Wielkopolski: Karolina Giezek z Jarocina była druga, Weronika Rybarczyk z Poznania trzecia. Na mecie Anna była szczęśliwa, Karolina trochę niezadowolona ze swej jazdy, Weronika cieszyła się szczerze z trzeciego miejsca.

Impreza w Szczawnie Zdroju rozpoczęła trzynastą edycję największych polskich zawodów w kolarstwie górskim. Burmistrz miasta życzliwego kolarzom Tadeusz Wlaźlak podkreślił z dumą, iż zawody MTB odbyły się pod słynną wieżą Anny już dziewiąty rok z rzędu.

Po zawodach Bank BPH Grand Prix MTB w Szczawnie Zdroju trener polskiej kadry w kolarstwie górskim Andrzej Piątek ogłosił kadrę na mistrzostwa Europy, które za dwa tygodnie rozegrane zostaną w niemieckim St. Wendel.

Powołani do kadry narodowej
Elita kobiet: Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec, Magdalena Sadłecka.
Elita mężczyzn: Marek Galiński, Marcin Karczyński.
Mężczyźni do lat 23: Dariusz Batek, Piotr Brzózka.
Kobiety do lat 23: Aleksandra Dawidowicz, Katarzyna Solus.
Juniorzy: Marek Konwa, Szymon Gałczyński.
Juniorki: Anna Kowalczyk, Karolina Giezek.

Piotr Kurek ze Szczawna Zdroju

Wyniki zawodów Bank BPH Grand Prix MTB »

Fot. PIOTR KUREK
Na zdjęciu: Maja Włoszczowska jedzie po zwycięstwo.

« powrót

Created by adMoto.pl