OFICJALNI PARTNERZY
Giant


Mavic
PATRONI MEDIALNI
OFICJALNY POMIAR CZASU
OFICJALNA WODA
ORGANIZATORZY

Aktualności

Maja Włoszczowska i Marek Galiński wygrali

niedziela, 7 czerwca 2009 - 23:01

Maja Włoszczowska i Marek Galiński zwyciężyli w tegorocznych zawodach kolarzy górskich Lang Grand Prix MTB. Srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich z Pekinu i czterokrotny olimpijczyk zdecydowanie triumfowali w cyklu 2009, potwierdzając tym samym, że u progu wielkich imprez międzynarodowych - mistrzostwa Europy i świata - są najlepszymi polskimi kolarzami MTB.

Maja Włoszczowska w Gdańsku nie wystartowała, gdyż w poprzednich edycjach cyklu Lang Team Grand Prix MTB - Szczawno Zdrój (18 kwietnia), Bielawa (16 maja) i Nałęczów (30 maja) zdobyła 69 punktów przesądzających o jej pierwszym miejscu. Złożyły się nań wygrane w Szczawnie Zdroju i Bielawie (po 25 punktów w tych zawodach) oraz 19 punktów za drugie miejsce w Nałęczowie.


– Jestem od wtorku w Gdańsku, ale nie jeździłam na rowerze. Odpoczywałem, nabierałam sił przed drugą częścią kolarskiego sezonu, na który złożą się lipcowe mistrzostwa Europy w Holandii oraz wrześniowe mistrzostwa świata w Australii, jak również cztery zawody o Puchar Świata. Także i mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Mam nadzieję walczyć o medale i w Holandii, także i w dalekiej od Polski Australii.


– Odpoczywałem w tym tygodniu w Gdańsku. Zrobiłam tylko badania wydolnościowe we wtorek, treningi wznawiam od poniedziałku. Skorzystałam z uroków Trójmiasta, by nabrać nowych sił i energii przed drugą częścią sezonu 2009.


Pod nieobecność Mai Włoszczowskiej sobotni wyścig elity kobiet w Gdańsku (trzy małe rundy i sześć dużych - w sumie 28,8 km) wygrała Anna Szafraniec przed Paulą Gorycką i Aleksandrą Dawidowicz, która w opinii wielu obserwatorów była prawdziwą bohaterką tej rywalizacji. Na początku wyścigu Ola, 10. zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, miała dramatycznie wyglądający upadek. Zanim się pozbierała, straciła prawie dwie minuty. I później szybko, szybko goniła swe rywalki.


Po upadku była na siódmym miejscu, ale ostatecznie zajęła trzecie miejsce. I zaimponowała swą postawą, nie tylko sportową, widzom i dziennikarzom. Gdyby nie ten upadek, mogła być pierwsza w Gdańsku i druga w klasyfikacji generalnej.


Klasyfikacja generalna elity kobiet

1. Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) - 69 punktów
2. Anna Szafraniec (JBG-2 Professional MTB Team) - 63 punkty
3. Aleksandra Dawidowicz (CCC Polkowice) - 57 punktów
4. Paula Gorycka ((DEK Meble Cyclo Korona Kielce) - 48 punktów
5. Magdalena Sadłecka (CCC Polkowice) - 41 punktów
6. Sylwia Kapusta (Corratec Team Poznań) - 39 punktów


Mężczyzni w Gdańsku jechali trzy rundy rozjazdowe i 10 dużych. Przez pierwsze siedem jako pierwszy prowadził Rosjanin Makism Gogolew, któremu nikt nie dawał zmian, ale ostatnie trzy rundy najszybciej pokonał Marek Galiński (JBG-2 Professional MTB Team).


– Cieszę się, że wygrałem klasyfikację generalną (zwycięstwa w Bielawie, w Nałęczowie i w Gdańsku), zwyciężyłem już po raz dziesiąty. Oznacza to, że ciągle jestem w dobrej sportowej formie, choć w tym roku - 1 sierpnia - ukończę 35 lat. Mam nadzieję, że jeszcze kilka lat się pościgam i to ze sportowymi sukcesami.


W Gdańsku za Markiem Galińskim na miejscu drugim przyjechał Maksim Gogolew (Sankt Petersburg) - strata 34 sekund, trzeci był Estończyk Martin Loo - 43 sekundy za polskim czterokrotnym olimpijczykiem.


Klasyfikacja generalna elity mężczyzn

1. Marek Galiński (JBG-2 Professional MTB Team) - 75 punktów
2. Makism Gogolew (Rosja, Sankt Petersburg) - 51 punktów
3. Dariusz Batek (MTB Silesia Rybnik) - 48 punktów
4. Martin Loo (Estonia) - 43 punkty
5. Anton Gogolew (Rosja, Samara) - 37 punktów
6. Rafał Hebisz (MTB Silesia Rybnik) - 34 punkty


W pozostałych kategoriach w sobotę zwyciężali w Gdańsku: Elżbieta Figura (Zagłębie Sosnowiec), młodzik - Piotr Konwa (Trasa Zielona Góra), juniorka młodsza - Monika Żur (KS Luboń Skomielna Biała), junior młodszy - Bartłomiej Wawak (ULKS Victoria Kozy.), juniorka - Weronika Rybarczyk (UKS Trójka Jarocin), junior - Maciej Adamczyk (KS Sokół Kęty), orlik - Marek Konwa (Team Utensilnord).


W klasyfikacji generalnej triumfowali: młodziczka - Elżbieta Figura (Zagłębie Sosnowiec) - 75 punktów, młodzik - Piotr Konwa (LKS Trasa Zielona Góra) - 75 punktów, juniorka młodsza - Monika Żur (KS Luboń Skomielna Biała) - 75 punktów , junior młodszy - Bartłomiej Wawak (ULKS Victoria Kozy) - 75 punktów, juniorka - Weronika Rybarczyk (UKS Trójka Jarocin) - 75 punktów, junior - Maciej Adamczyk (KS Sokół Kety) - 60 punktów, orlik - Marek Konwa (Team Utensilnord) - 75 punktów.


Zawody Lang Team Grand Prix MTB w Gdańsku zakończyły 14 sezon ścigania się nie tylko polskich kolarzy górskich w zawodach, które organizuje Czesław Lang. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej po raz dziesiąty (absolutny rekordzista) odniósł Marek Gailiński, zaś po raz czwarty triumfowała w kategorii elita kobiet Maja Włoszczowska.


Udane zawody w Gdańsku obserwowało sporo kibiców, zaś najlepszym zawodnikom w poszczególnych kategoriach wiekowych na podium towarzyszyli: Czesław Lang, Adam Siluta, Antoni Szyc i Krzysztof Golwiej.

Piotr Kurek
'Polska - Głos Wielkopolski'

Na zdjęciu/ Marek Galiński pierwszy na mecie w Gdańsku. 34-letni polski kolarz po raz dziesiąty wygrał klasyfikację generalną zawodów XC organizowanych przez Czesława Langa.
Fot. PIOTR KUREK

« powrót

Created by adMoto.pl